> 

BUDO NUN TERBİYESİ

Aikido, şu anda gelişmekte ve yapanların veya yapıyorum diyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman öğretici ve eğitici seçime- bilhassa son birkaç senedir - Aikido yapanlar çok dikkat etmelidirler (öğretici ve eğitici , yani sizlerin sık sık söylediği " USTA - HOCA veya SENSEİ konularına ). Teknik açıklamalara girmeden önce, her şahıs Aikido'ya ilk başladığı zamana dönsün
Aikiddo'ya bugün başlıyormuşsunuz gibi yapınız!!!


İLK YAPILACAK OLAN NEDİR ?

İlk önce gerçekten bir eğitici ve öğretici bulmak. Yani gerçek usta... Daha sonra onun talebesi olmaya çalışmak. Hoca - talebe ilişkilerini kurmaya çalışmak. Önemli olan ilk adımı yapıp kapıyı geçmektir. Bazen bu kapı açılabilir, bazen de açılmayabilir. Belki de bu kapıdan girmeniz hiç bir zaman mümkün olamaz. Nasıl sizlerin seçme hakkı varsa, HOCA'nın da aynı hakkı olduğunu unutmayınız. Şayet ilk adımda hata yaptıysanız, zaman geçtikçe yol zorlaşacaktır!

O halde nasıl hoca aramalıyız ? Hangi kriterlere bakmamız gerekecektir.


İLK DİKKAT EDECEĞİMİZ NOKTA. 

Sensei'nin şahsiyeti, karakteridir. Zira aikido, vücut ve zihne etki yapacaktır. Şayet Sensei, lekesiz - temiz, mütevazi ise mutlu, ışık saçıcı ise ve kalbe giden yol açıksız vereceği eğitim, öğretim şahsiyetinin bir gölgesi olacaktır. Önemli olan sadece tekniklerinin güzel, kavgada işe yarar olması veya ikna edici açıklamalar yapan , mükemmel konuşan biri olması değildir. Bütün bunlar kalbinin güzel, huzur içinde olmasıyla ortaya çıkan doğal durumlardır.

İKİNCİ DİKKAT EDECEĞİMİZ NOKTA.

Buda'ya kendini vermiş, bu yolda ileriye gitmiş birisi olması. Yani senelerce devamlı tekniği ve morali ( ahlaki ) çalışmalarını aksatmamış, gün geçtikçe daha fazla çalışan birisi olmasıdır.

ÜÇÜNÇÜ NOKTA 

Böyle bir Sensei 'nin çok büyük eğitim ve öğretim kabiliyeti, kuvveti var demektir. Her şeye her konuya dikkat eden, doğru, talebelerine karşı saygılı ve kalbi sevgi dolu, herkese değer veren , talebelerinin başarmasını ve geleceğini düşünen birisi olmasıdır.

DÖRDÜNCÜ NOKTA

Dördüncü nokta, ki bu konu hepsinden önemli olan konudur: Her gün güç ve kuvvetini yitirmeden, sıfırdan çalışmaya başlaması, yani her gün kendini Aikido'ya yeni başlayan biri gibi kabul edip tatemi üzerinde sürekli çalışmasıdır. Bu demektir ki Hoca ; her gün kendinde sıfırdan başlama kuvvetini bulan birisi olmasıdır.

BÜYÜK USTA - BÜYÜK SENSEİ , kendini çok büyük usta gören, tatemi üzerinde çalışmayı durduran, öğrenmeyi, bilgiyi ortadan kaldırılmış ve her şeyi biliyorum diyen, talebelerine yasaklar getiren, kimseye ihtiyacı olmayan, zamanını lafla, tehditler savurarak geçiren biri değildir. Öyle bir BÜYÜK USTA (!!!) hemen terk etmek gerekir. Öyle bir usta'yla (!!!) Aikido'ya.başlamadan vazgeçmek daha iyidir. Bundan bir an evvel kaçınılmalıdır.

Genç bir hoca ; tecrübesi daha tamamlanmamış , tekniği ve öğretim bilimi mükemmel bir hale gelmemiş , fakat devamlı tatemi üzerinde çalışıyor ve daha uzaklara gitmek için öğrenmeye var gücüyle çabalıyorsa ; inanıyorum ki bu genç hoca saygıdeğer , Aikido'ya layık nbir şahsiyettir ve onunla BUDA yolunda uzaklara gitmek mümkündür.

Bilhassa seçim yaparken kesin kararlar vererek kendinizi frenlemeyiniz. Burada salon çok güzel modern , Cafe'si çok iyi , çevresi çok nezih , ücret, pahalı değil , evime yakın vs. maddi kolaylıklardan kaçınınız. Zira hayatınızın ölçüsü bunlar ise yani maddi , basit bu ölçüler için yaşıyorsanız . Budo yolunda yürümeye başlamadan vazgeçmeniz sizler için daha iyi olacaktır. Aikido yolunda sarsılmadan yürüyebilmek için büyük irade sahibi olmak BUDO terbiyesi ile
yetişmek lazımdır.