> 

DOJO KURALLARI

 1.  
 2. 1-) Dojoya girdiğinizde diğer insanları selamlayınız.

 3. 2-) Bütün öğrenciler çalışmanın başlama saatinden evvel çalışma alanına çıkıp ısınmalıdırlar ve çalışmanın başlamasından 2-3 dakika önce yerlerine oturup sessizce oturup hocanın gelmesini beklemelidirler. 
   
 4. 3-) Sensei Tatemi'ye girmeden; dersin başlamasından hemen önce herkes Senpai'nin sol tarafına, kıdem sırasına göre seiza oturmuş olmalıdır.Aikido-Ka'lar dizlerini iki yumruk genişliği kadar açar.Her iki yanınızdaki arkadaşlarınızın dizlerine dizleriniz temas etmelidir.Eller bacaklarda ve sırt dik olmalıdır.

 5. 4-) "Mokhso" komutu ile eller Hara'da birleştirilmelidir.Gözler kapalı olarak yavaş ve sessizce solunmalıdır. 
   
 6. 5-) "Mokhso Yamei" komutu ile gözler açılır ve eller dizlerin üzerine konulur. 
   
 7. 6-) "Shomen-Rei" komutu ile merkeze selam verilir.Sensei selamını bitirmeden Aikido-Ka'lar da selamlarını bitirmemelidirler. 
   
 8. 7-) Sensei yüzünü Aikido-Ka'lara dönünce; Senpai, "Sensei Rei" der."Onegai Shimas" diyerek Sensei selamlanır.Bu selamda önce sol el, sonra sağ el yere iner ve birleşip üçgen oluşturulur.Ve bu selamda da Sensei selamını bitirmeden Aikido-Ka'lar selamlarını bitirmemelidirler. 
   
 9. 8-) Antrenman esnasında her teknik başlangıcında "Onegai Shimas" diyerek tori ve uke birbirlerini selamlamalıdırlar.Ve her tekniğin bitişinde "Domo Arigato Gozai Mashita" diyerek teşekkür edilip, selam verilir."Domo Arigato Gozai Mashita" dersin sonunda kapanış selamı için de kullanılır. 
   
 10. 9-) Sensei'in işareti ile teknik çalışması bitirilir.Hızlı bir şekilde sıraya geçilir.Sensei yeni teknik gösterirken Seiza oturulur.Teknik gösterimi bitince Sensei selamlanır.
   
 11. 10-)Hoca bir tekniği gösterirken çalışma alanının kenarlarına gidip oturunuz.Kesinlikle çalışmaya devam etmeyiniz yada çalışma alanının ortasını işgal etmeyiniz
   
 12. 11-)Eğer Hoca çalışma esnasında herhangi bir öğrenciyle özel olarak ilgilenirse o bölümdeki kişiler derhal çalışmaya ara verip oturmalı ve Hocanın açıklamalarını dikkatle dinlemelidir.
   
 13. 12-)Hocanın açıklaması bittikten sonra hoca arkasını dönmüş olsa bile selam veriniz ve çalışmaya devam ediniz.
   
 14. 13-)Her zaman selamlamalar yerde yapılmalıdır.Aksi belirtilmedikçe ayakta selam verilmez. 
   
 15. 14-)Eski ve yeni Aikido-Ka'lar birbirlerine saygılı ve uyumlu olmalıdırlar. 
   
 16. 15-)Ders sırasında seiza oturulur. Bağdaş kurmak yada başka şekilde oturmak yalnızca özel durumlarda Sensei'den izin alınarak sakatlık durumunda oturulabilinir. 
   
 17. 16-)Çalışma esnasında kesin bir sessizlik sağlanmalıdır.Aikido teknikleri tekrar edilerek öğrenilebilir.
   
 18. 17-)Aikido öğrenme konuşma ile değil kendini eğitime verme ve çok çalışma ile olur Çalışma esnasında konuşma en az düzeyde tutulmalıdır.
   
 19. 18-)Başkalarının özel eşyalarını (gi, jo, bokken vs.) kullanmayınız.
   
 20. 19-)Eğer Ukeniz o anda çalışmakta olduğunuz tekniği bilmiyor veya hatalı yapıyorsa siz doğrusunu yaparak ona yol gösterin.Ama asla onu düzeltmeye, tekniği öğretmeye çalışmayın.Soru sormanız gereken, öğretecek olan tek kişi Sensei'dir. 
   
 21. 20-)Ukenize bir bebeğe davranırmışçasına teknik yapmalısınız. Ve uke de toriye uyum sağlamalıdır.

 22. 21-)Kohai yeni öğrenci Senpai eski (kıdemli) öğrencidir.Sizden daha eski olan öğrencilere gereken saygıyı gösteriniz.Unutmayın ki onlar bu yolda sizden daha öndedirler.Senpai/Kohai (eski-yeni öğrenci ) ilişkisini her zaman muhafaza ediniz.Senpailerinizin tekniğine her zaman saygı duyunuz.Hiç bir zaman onlarla ya da bir başkası ile tekniğin yapılışı konusunda tartışmayınız karşı gelmeyiniz.
   
 23. 22-)Kesinlikle alkollü iken Aikido çalışmayınız
   
 24. Aikido kişinin kendini geliştirmesi, bedenini aklını ve ruhunu eğitmesidir. Bu nedenle başkalarına karşı içte dürüst ve hürmetkar olmak çok önemlidir. 
 25. Her zaman saygı gösteriniz.
   
 26. Aikido uyum üzerine kurulmuştur.Çalışma alanında hiç bir zaman kavgaya yer yoktur.Aikido okulu sizin egonuzun tatmin edeceğiniz yer değildir.Aikido her zaman dürüstlük, yardımlaşma ve hürmet ile yapılmalıdır.
   
 27. Çalışmalarda değişik yaşta cinsiyette ve güçte insanlar vardır. Her ne kadar çalışmaları tüm enerjimiz ve gücümüzle yapmamızı gerekiyorsa da karşımızdaki insanın fiziki kapasitesini ve çalışmaktaki amacını göz önünde bulundurmalıyız.
   
 28. Sensei'e soru sormak istediğinizde yanına gidip seizada selam verilir.El kaldırmak yahut çağırmak ayıptır. 
   
 29. Hoca bir şey gösterir ya da öğretirse dikkatle dinleyin ve tüm çabanızla yapmaya çalışın. Hiç bir zaman hocaya karşı gelmeyin. 
   
 30. Sensei yada Senpai'nin önünden geçilmez.Sensei konuşurken dinlememek ayıptır. 
   
 31. Ders esnasında dışarıdakilerle konuşulmaz, ders yarım bırakılıp gidilemez.Tatemiye çıkan herkesin ders süresince tek amacı aikidodur. 
   
 32. Derse geç kalınması durumunda; tatemiye çıkıp merkeze selam verilip beklenir, ta ki Sensei selamlayıp izin verene kadar.Sensei'in selamına karşılık verilir. 
   
 33. Ancak derse başlayalı 10 dakikadan fazla olmuşsa derse girilmemelidir.
   
 34. Dojoda önemli olan tek şey aikidodur.Dil, Din, Irk, Siyasi Görüş vb. önemli değildir.Ve bu tip farklılıklar tatemide ayırıcı değildir. 
   
 35. Aikido-Gi'ler belirli periyotlarla yıkanıp temiz tutulmalıdır.Temizlik sadece bir sağlık sorunu değil aynı zamanda bir disiplin eğitimidir.Kendinizi temiz ve hoş kokulu tutunuz.Aikido elbiseniz her zaman temiz ve tertipli olmalıdır .

 36. Aikido-Ka'lar tırnaklarını kısa kesmelidirler. Uzun tırnaklar ve ders esnasında takılmaması gereken takılar (küpe kolye vs.) yaralanmalara sebep olabilir. 

 37. Ders bitişinde önce dogiler düzeltilir, sonra hızlı bir şekilde sıraya girilir.
   
 38. Açılışta yapılan selamlamalar, kapanışta yinelenir. 
   
 39. Sormak istediğiniz soruları ders bitişinde sorabilirsiniz.
   
 40. Ders bittikten sonra teknik çalışmaya devam edilmez. 
   
 41. Dojo temizliği kişilerin temizliği ile eş değerlidir. Her çalışmadan sonra dojo temizliğine katılınız.
   
 42. Ve tüm öğrencilerin bu kurallara kayıtsız olarak uyması gereklidir! Ancak bu şekilde yürüdüğünüz yolda sağlıklı olarak ilerleyebilirsiniz.

ZİYARETCİLERİN DİKKATİNE


 1. Ziyaretciler her zaman için çalışmalarımızı izleyebilirler.Ancak çalışma başlamadan evvel kendilerini hocaya takdim etmeleri ve izin almaları gerekmektedir.Ziyaretçiler kesinlikle kendilerine ayrılan bölümde sorumluluk içerisinde oturmalıdırlar.Bu davranış biçim sakatlık veya hastalık nedeniyle katılmayan öğrenciler için de geçerlidir.
   
 2. Ziyaretçiler çalışmayı ciddiyetle ve dikkatle izlemelidirler.Bu esnada bir şey yemek içmek ve okumak hoş karşılanmayacaktır.
   
 3. Önceden Hoca dan izin almadan fotoğraf ve film çekilmez.
   
 4. Çalışmakta olan bir kişiyle çalışma esnasında kesinlikle konuşulmaz.

 5. Ziyaretçiler gürültü çıkarmadan ve etrafta dolaşmadan çalışmayı izlemelidirler.

EĞİTİM HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR

ÖZ -DİSİPLİN VE BİR ÖLÇÜDE AĞIRBAŞLI BİLİNÇLİLİK HER ATLETİK GİRİŞİM İÇİN ÖNEMLİDİR.GÜÇ VE İNSAN SALDIRGANLIĞI GİBİ KARMAŞIK KONULARLA UĞRAŞAN DÖVÜŞ sporlarında ise bu şarttır. Kurallar ve gelenekler tüm dünya üzerindeki geleneksel dojo lar için tipiktir ihtiyatlı ve güvenli eğitimi destekler kendimize eşlerimize ve eğitimimize saygımızı belirtir ve ayrıca aikido armağanı Üstat Ueshiba'ya (O'Sensei) minnettarlığımızı ifade eder.

 1. Sensei'nin talimatlarını dikkatle izleyin eğitime ve tekniklerin uygulanmasına kendiniz tümüyle verin.Aikidonun hedefi gerçek insani benliği geliştirmektir.Ego teşhiri güç yoklaması boy ölçüşme ya da eşi incitme amaçlı yapılmamalıdır.
   
 2. DAİMA ihtiyatlı olun. sadece kendiniz ve eşinize karşı değil çevrenizdeki tüm insanlara karşı .Kaza eseri çarpışmalardan kaçınmaya dikkat edin.
   
 3. Eğitim her zaman bir keyif ve mutluluk havası içinde yürütülmelidir.
   
 4. Eğitmen bir defada bir teknik öğretir. ancak her öğrencinin eşler arasındaki işbirliğiyle sürekli ve geniş ölçüde idman yaparak onun çok yönlü uygulamalarını keşfetmesi gerekir.
   
 5. Çalışmayı her zaman yumuşak hareketlerle ve bedeninizi esneterek başlayın ondan sonra DAHA YOĞUN İDMAN AĞIR AĞIR İLERLEYİN.ÇALIŞMA ESNASINDA HİÇ BİR ŞEYİ DOĞAL OLMAYAN BİÇİMDE VE MANTIKSIZCA ZORLAMAYIN.
   
 6. Tüm çalışmalar yaşa fiziksel kondisyona sınırlara ve her eşin beceri seviyesine göre ayarlanmalıdır. Bu şekilde acemi ya da kıdemli erke yada kadın genç yada yaşlı tüm öğrenciler zevkle ve incinmeden bir arada çalışabilirler
   
 7. Aikidonun amacı zihni ve bedeni güçlü ancak esnek olmak üzere eğitmek ve samimi güvenilir insanlar yetiştirmektir. Bütün teknikler yalnızca eğitimli bir öğretmenin rehberliğinde insandan insana aktarıldığı için yönergelerden sapmayın ya da hiç bir tekniği eşinizi yaralayacak yahut incitecek biçimde uygulamaya yeltenmeyin.